Logo Bożego Ciała w Poznaniu

Parafia pw. Bożego Ciała w Poznaniu

Słynne Polskie Sanktuarium Eucharystyczne

CMENTARZ PARAFIALNY

Zabytkowy cmentarz parafialny został założony w 1912 r. Projektantem cmentarza był Kazimierz Karłowski. Powierzchnia cmentarza zajmuje ok. 6 ha. Cmentarz ma charakter parkowy. Na jego terenie znajdują się liczne alejki: świerkowa, platanowa, brzozowa. W 1969 r. cmentarz został zamknięty. Ponownie otwarto go w 2001 r. dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Wojciecha Maćkowiaka. Na cmentarzu spoczywa wielu zasłużonych mieszkańców Poznania.

Wszelkie formalności związane z pogrzebem, który ma mieć miejsce na cmentarzu parafialnym, prolongatą grobu i ekshumacją można załatwiać w biurze cmentarnym, które znajduje się na terenie cmentarza.

Biuro czynne jest w następujących godzinach:

  • poniedziałek – godz. 12.00 – 17.00
  • wtorek – piątek – godz. 9.00 – 13.00

Cmentarz parafii Bożego Ciała

ul. Bluszczowa 14 

61-478 Poznań

Telefon do biura: 61 832 19 27

REGULAMIN ZABYTKOWEGO CMENTARZA
Parafii Bożego Ciała


I. Część ogólna:

1. Zabytkowy cmentarz Parafii Bożego Ciała w Poznaniu, przy ul Bluszczowej 14, utworzony został w 1912 roku wg projektu inż. Kazimierza Karłowskiego. Władze Administracji Państwowej, decyzją z dnia 15.01.1969 roku, mimo wielu protestów ówczesnego księdza
proboszcza, zamknęły cmentarz dla celów grzebalnych.
2. Decyzja o „zamknięciu” cmentarza spowodowała ogromne szkody materialne, które poniosła Parafia Bożego Ciała oraz wiele rodzin mających groby swoich bliskich na tym cmentarzu. Uszkodzone i zniszczone zostały liczne nagrobki, wiele zaniedbanych grobów uległo samolikwidacji, nastąpił niekontrolowany rozrost drzew i krzewów.
3. W dniu 9.02.1984 roku cmentarz jako całość został wpisany do rejestru zabytków województwa poznańskiego (A 236/1984).
Opiece i nadzorowi konserwatorskiemu podlegają:
-kaplica murowana z 1912 roku,
-krzyż cmentarny z kamienną podstawą z 1912 roku,
-brama cmentarna,
-groby zasłużonych Wielkopolan poległych przed Zamkiem w 1920 roku oraz zamordowanych w obozach koncentracyjnych,
-nagrobki wartościowe pod względem artystycznym wg kartoteki Miejskiego Konserwatora Zabytków
-cała przyroda cmentarza.
4. Ponowne otwarcie cmentarza dla celów grzebalnych ma na celu przede wszystkim umożliwienie parafianom korzystania ze swego prawa do chowania zmarłych na własnym cmentarzu. Cmentarz tutejszy ze względu na plan zagospodarowania (alejki cmentarne rozchodzące się promieniście od kaplicy) i drzewostan jest jedynym tego typu zabytkiem na terenie naszego miasta. Jest świadectwem naszej kultury i historii, a dla mieszkających w sąsiedztwie oazą zieleni, spokoju, ciszy i zadumy.
Administracja cmentarza powołana przez księdza proboszcza podejmuje wszelkie możliwe działania, aby zachował on swój dotychczasowy charakter. Na ten cel przeznaczone są wszystkie wnoszone opłaty prolongacyjne oraz opłaty z nowych pochówków. Wysokość opłat ustala Ksiądz Proboszcz w porozumieniu z administracją cmentarza, po konsultacji z
radą ekonomiczną parafii i zarządami innych cmentarzy.

II. Chowanie zmarłych.

1.Cmentarz ten jest cmentarzem katolickim i prawo chowania na jego terenie mają:
a Zmarli parafianie, którzy aktualnie mieszkali na terenie parafii: Bożego Ciała, Ofiarowania Pańskiego i Maryi Królowej (potwierdzenie stałym meldunkiem),
b.Zmarli z innych parafii, ale wyłącznie w grobach rodzinnych. Rodzina załatwiająca pogrzeb powinna udokumentować pokrewieństwo osoby zmarłej z osoba pochowaną wcześniej, złożyć oświadczenie o zgodzie rodziny na wykorzystanie tego miejsca oraz przedstawić ważną prolongatę grobu.
c.Księża mieszkający w Poznaniu,
d.Siostry Elżbietanki i Siostry Służebniczki
e.Zmarli, których pochowanie na naszym cmentarzu uzna za stosowne Ksiądz Proboszcz parafii Bożego Ciała w porozumieniu z administracją cmentarza
f.Wszystkie sprawy związane z bieżącą działalnością cmentarza załatwia się w biurze cmentarnym, którym kieruje Zarządca cmentarza.
g.Jeżeli osoba organizująca pogrzeb zleca usługi związane z pogrzebem zakładowi pogrzebowemu, a nie pracownikom tutejszego cmentarza, wówczas uzgadnia z Zarządcą cmentarza wszelkie istotne kwestie i warunki techniczno-organizacyjne związane z pogrzebem i uporządkowaniem miejsca pochówku po jego zakończeniu.
h.Kopanie grobu powinno się odbywać zgodnie z wytycznymi udzielonymi przez Zarządcę
cmentarza. Dokonują tego pracownicy cmentarza.
i.Wykopany grób, do czasu pochówku powinien być zabezpieczony przed:
– jego osunięciem – odpowiednim szalunkiem jeżeli grunt jest niestabilny,
-wpadnięciem osób do grobu – taśmą ostrzegawczą na palikach wbitych około 50 cm od obwodu grobu.
j.Miejsce pogrzebu i jego otoczenie – w szczególności sąsiednie groby i nagrobki, po zakończeniu pogrzebu – powinno być uporządkowane jeszcze tego samego dnia, w szczególności przez wyrównanie terenu, usunięcie zbędnej ziemi, kamieni, korzeni, gruzu, śmieci, zbędnych elementów nagrobków – na miejsce wskazane przez Zarządcę cmentarza.
k.Osoby zajmujące się zawodowo organizowaniem pogrzebów powinny przed przystąpieniem do pierwszych czynności na terenie cmentarza okazać Zarządcy cmentarza dowód swojego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
l.Jeżeli osoby wynajęte przez organizującego pogrzeb, nie uczynią zadość obowiązkom związanym z organizacją pogrzebu, a wynikającym z niniejszego regulaminu, wówczas organizujący pogrzeb ponosi osobistą odpowiedzialność, w tym odpowiedzialność finansową i odszkodowawczą z tego tytułu.
m.Osoby naruszające postanowienia niniejszego regulaminu oraz uzgodnienia lub wskazania Zarządcy cmentarza, dotyczące pogrzebów i utrzymania cmentarza, mogą zostać decyzją ks.Proboszcza pozbawione możliwości prowadzenia swojej działalności na terenie tutejszego cmentarza.
n.Wszelkie ostateczne decyzje w sprawach precedensowych związanych z działalnością cmentarza, po zaciągnięciu opinii Zarządcy, podejmuje Ksiądz Proboszcz Parafii Bożego Ciała w Poznaniu,który jest reprezentantem cmentarza wobec władz kościelnych i świeckich.
2.Ekshumacje – można je wykonywać tylko w czasie wyznaczonym przepisami (od 15 października do 15 kwietnia), po uprzednim uzyskaniu zezwolenia Terenowej Stacji Sanepidu. Prolongatę należy uzupełnić do dnia ekshumacji. Przepisy o ekshumacji dotyczą ekshumowania szczątków zmarłych na terenie tutejszego cmentarza oraz „z” i „na” inne cmentarze. Ekshumacja do grobów rodzinnych po spełnieniu warunków, jak w pkt. lb. Miejsca wyekshumowane nie podlegaja prolongacie.
3.Prochy zmarłych umieszczone po kremacji w urnach traktowane są zgodnie z obowiązującym Prawem tak samo, jak szczątki w trumnach, a więc obowiązują wobec nich wszystkie w/w zasady pochówku, czy ekshumacji. Pojedyncze groby urnowe będą tworzone w miejscach, gdzie nie można wykopać dużych grobów (np. w kwaterach dziecięcych, przy drzewach).
4.Ze względu na warunki terenowe (poziom wód gruntowych) nie można wykonywać pochówków w grobach głębinowych.
5.Wyklucza się możliwość rezerwowania miejsc na cmentarzu dla osób żyjących.
6.Na obrzeżach cmentarza został wydzielony przez Miejski Wydział Urbanistyki, Architektury i Nadzoru Budowlanego oraz Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu „pas
ochronny” (50 metrów od budynków mieszkalnych) na którym nie można dokonywać pochówków w grobach istniejących, ani tworzyć nowych.
7.Cmentarz – miejsce pochówku naszych bliskich zmarłych należy uszanować i utrzymać w czystości:
-śmieci składać tylko w miejscach na ten cel wyznaczonych,
-zabrania się wysypywania soli, lub innych związków chemicznych wokół grobów w celu zwalczania chwastów,
-zabrania się jazdy rowerami obaz wprowadzania psów na teren Cmentarza,
-w miejscu spoczynku naszych zmarłych nie należy palić papierosów i pić alkoholu,
-„głośne zachowanie” nie licuje z powagą tego miejsca.
8.Z chwilą wygaśnięcia umowy o miejsce grzebalne, tzw. pokładnego” (20 lat od chwili pogrzebu), należy opłacić prolongatę tego miejsca pod rygorem skopania grobu. Administracja cmentarza nie wysyła indywidualnych zawiadomień.
9.Wszelkie prace przy mogiłach:
-sadzenie krzewów i drzew,
-ustawianie i odnawianie nagrobka,
-ustawianie ławki, itp.
należy każdorazowo zgłosić i uzyskać zgodę w biurze cmentarza.
10.Na ustawienie nowego nagrobka lub jego wymianę należy uprzednio uzyskać zgodę administracji cmentarza. W tym celu inwestor zobowiązany jest pobrać wniosek w biurze cmentarza, następnie przedstawić projekt nagrobka. Wszelkie prace kamieniarskie mogą być wykonywane: w poniedziałek od godz. 12.00-16:30, od wtorku do piątku w godz. 8:00-14:30, po uprzednim zgłoszeniu zakresu prac w biurze cmentarza.
Zabrania się wykonywania wszelkich prac szlifierskich na terenie cmentarza ze względu na zanieczyszczenie sąsiednich pomników i grobów oraz degradację zieleni.

III. Nagrobki i zieleń.

1.Cmentarz jako całość jest zabytkiem. Wyjątkowy charakter nadają cmentarzowi znajdujące się na jego terenie stare nagrobki i drzewa. Wiele cennych nagrobków i krzyży uległo zniszczeniu w okresie „zamknięcia” cmentarza, ale spora część zachowała się, lecz ich stan pozostawia wiele do życzenia. Obowiązkiem administracji cmentarza jest podjęcie możliwych działań, aby uratować przed dalszym zniszczeniem i zachować to, co jest możliwe do uratowania.
2.Administracja cmentarza w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków zgadza się na nowe pochówki w mogiłach z zabytkowymi nagrobkami pod warunkiem, że przed pogrzebem rodzina zapewni fachowy demontaż nagrobka, a po pogrzebie zostanie on przywrócony do stanu poprzedniego po wykonaniu niezbędnych napraw, uzupełnieniu napisów itp.
3.Rodziny mające zamiar wprowadzać zmiany na nagrobkach swych zmarłych krewnych powinny wcześniej uzgodnić zakres tych prac z administracją cmentarza. Projekty nowych nagrobków oraz prac renowacyjnych należy składać w biurze cmentarnym tydzień przed zleceniem ich wykonania. Projekt powinien uwzględnić styl nagrobków już istniejących oraz katolicki charakter cmentarza. Przy pracach renowacyjnych należy zachować maksymalną ilość elementów starych, oryginalnych, a nie wymieniać stary nagrobek na nowy.
Oceny projektów będzie dokonywała komisja (ks. proboszcz, przedstawiciel Miejskiego Konserwatora Zabytków, architekt, historyk sztuki).
Projekty nowych nagrobków powinny zawierać:
– dane o miejscu na cmentarzu,
– rysunek nagrobka z wymiarami (wymiary elementów charakterystycznych),
– określenie materiału z którego będą wykonane poszczególne elementy,
– treść i umiejscowienie napisów,
– wykonawcę nagrobka.
4.Zabrania się samowolnego dokonywania jakichkolwiek zmian w zieleni poza powierzchnią grobów, a w szczególności wycinania i sadzenia nowych krzewów i drzew. Wszelkie tego typu działania mogą być prowadzone jedynie w uzgodnieniu i pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Poznaniu i zarządu cmentarza.

Wszelkie sprawy nie ujęte w niniejszym „Regulaminie cmentarza” reguluje Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31.01.1959 roku (Dz. Ustaw nr 47/1972) oraz Ustawa o ochronie dóbr kultury z dnia 15.02.1962 roku (Dz. Ustaw nr 10/1962, poz.48).

Ks. Henryk Nowak
proboszcz

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

„Cokolwiek czynicie, czyńcie wszystko ku chwale Bożej” (1 Kor 10,31)